смт. Царичанка. Дошкільний навчальний заклад №5 "Вишенька"

Розвиток психічних процесів дітей 6-го року життя

На шостому році життя в організмі дитини відбуваються кардинальні зміни, зокрема, у будові як тіла, так і всіх його систем. Центральна нервова система також зазнає змін: збільшується вага мозку, який у 6 років досягає 1 850 г, тобто становить 90% ваги мозку дорослої людини; розвиваються його функції. Зростає сила і роль гальмівних процесів. Так, у 6-річної дитини утворення нових нервових зв’язків відбувається під час активної участі другої сигнальної системи. Завдяки цьому розширюється сфера впливу на розвиток дитини словесних подразників або сигналів. Через слово у дитини формується розуміння інструкції, поради, наказу дорослого. Діти завдяки мові розуміють, що потрібно зробити, як та в якій послідовності. У слові дається оцінка виконаного руху, діяльності та здійснюється контроль.

Нервова система дітей шостого року життя дуже вразлива, і тому для подальшого встановлення та закріплення врівноваженої взаємодії процесів збудження й гальмування потрібно дбати про раціональну зміну навантажень і спокою, напруження і розрядки в процесі організації життєдіяльності старших дошкільників. Нормальний фізичний розвиток дитини має вагоме значення для формування особистості, але він тісно пов'язаний із психічним розвитком. Найбільш суттєві зміни, що охоплюють психічні сфери дітей старшого дошкільного віку пізнавальну, вольову, емоційну, свідчать про те, що цей вік є переломним, багатим на такі новоутворення, що забезпечують перехід дитини до систематичного шкільного навчання.

На 6-му році життя дитини формується «внутрішня позиція», усвідомлюється образ свого «Я», що дає можливість діяти довільно, тобто відповідно до поставленої мети обмежувати бажання, усвідомлювати завдання, що стоять перед нею, правильно їх вирішувати. Шість років - це період особистісного самопізнання. Коли зовнішнє перетворюється на внутрішнє (через рік у сім років дитина буде переживати кризу).

З названими фундаментальними новоутвореннями особистості старшого дошкільника органічно пов’язана його установка на досягнення бажаного результату в різних видає діяльності. Бажаний результат - це той, що відповідає рівню домагань дитини. Зазначена установка ґрунтується на одному з найважливіших мотивів дошкільного дитинства супідрядності. Підґрунтям діяльності шестирічної дитини починає ставати виділення найважливіших, головних мотивів і підкорення їх менш значущим, що і визначає характер психічної діяльності дитини.